noindex,follow
Vademecum Rodzica - w ramach tej zakładki zamieszczane będą artykuły, teksty, linki do miejsc, źródeł informacji, które mogą być pomocne w zrozumieniu siebie i otoczenia, rozwiązaniu problemu.

Zaloguj

Vademecum Rodzica - w ramach tej zakładki zamieszczane będą artykuły, teksty, linki do miejsc, źródeł informacji, które mogą być pomocne w zrozumieniu siebie i otoczenia, rozwiązaniu problemu.

Archiwum

Poradnik „Dziecko z niepełnosprawnością w przedszkolu i szkole ogólnodostępnej”

Środa , 24 lutego  2016 

Udostępniamy Państwu kolejny poradnik opracowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie „Dziecko z niepełnosprawnością w przedszkolu i szkole ogólnodostępnej – wyzwanie dla jst”. Wyjaśnia on zagadnienie edukacji włączającej i ma służyć pomocą organom prowadzącym i środowisku szkolnemu w jak najlepszej organizacji i realizacji tego zagadnienia.

więcej

Promocja rodzicielstwa zastępczego

Środa , 28 października  2015 

27.10.2015 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się, organizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, konferencja „Rodzina na zastępstwo, serce na zawsze...”. Przybliżyła ona zagadnienie rodzicielstwa zastępczego w kontekście pomocy dzieciom, które we własnym środowisku nie otrzymują pełnej opieki.

więcej

Żywienie w szkołach

Piątek , 23 października  2015 

W dniu 23.10.2015 r. w auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatura Urzędu w Tarnowie, al. Solidarności 5-9, odbyła się konferencja „Żywienie w szkołach wg nowych przepisów prawa” dla dyrektorów szkół i osób zajmujących się żywieniem, w tym prowadzących sklepiki szkolne w szkołach i placówkach nauczania i wychowania (w ramach realizacji programu upowszechniania zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem). Organizator: Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Łukasza i Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie.

więcej

Vademecum skutecznej profilaktyki problemów młodzieży

Wtorek , 29 września  2015 

Słowo Vademecum pochodzi od łacińskiego vade mecum – „pójdź ze mną”. Jak wspierać młodych ludzi w przygotowaniach do PODRÓŻY ŻYCIA? Jak wzmocnić ich odporność na złe wpływy? Jak skutecznie zapobiegać zachowaniom ryzykownym i problemom wśród młodzieży? – oto pytania, na które odpowiada „Vademecum skutecznej profilaktyki problemów młodzieży”. Przewodnik dla samorządowców i praktyków oparty na wynikach badań naukowych pod redakcją Szymona Grzelaka.

więcej

ZASADY REKOMENDACJI PROGRAMÓW PROFILAKTYCZNYCH

Czwartek , 17 września  2015 

W ciągu ostatnich lat systematycznie wzrasta liczba programów profilaktycznych adresowanych do szkół, w tym tzw. „projektów autorskich”. Opracowują je zarówno placówki naukowe, organizacje pozarządowe, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, jak i sami nauczyciele. Projekty te są bardzo zróżnicowane pod względem jakości.

więcej

DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE – wskazówki

Czwartek , 17 września  2015 

Załączony materiał zawiera wskazówki dotyczące działań profilaktycznych kierowanych do dorosłych, pracujących na rzecz dzieci i młodzieży (nauczyciele, urzędnicy), samych uczniów oraz ich rodziców pomocne w odpowiedzi na pytanie jak zapobiegać i zmniejszać zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży. Są to sugestie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych PARPA. Ponadto Szkolny Niezbędnik Profilaktyczny z informacjami o systemie rekomendacji programów profilaktycznych.

więcej

Dopalacze: gdzie szukać pomocy?

Wtorek , 21 lipca  2015 

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, problem dopalaczy dotyczy również naszego regionu. W związku z coraz liczniejszymi przypadkami zatrucia w kraju, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej apeluje i ostrzega na swojej stronie, by nie kupować i nie zażywać takich substancji. Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Podajemy kontakty zarówno ogólnopolskie, jak i do tarnowskich placówek.

więcej

Metody rozwiązywania sytuacji konfliktowych w szkole

Środa , 15 kwietnia  2015 

Publikujemy opracowanie p. Hanny Gasik z Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie pt. „Metody rozwiązywania sytuacji konfliktowych w szkole”.

więcej

Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski!

Środa , 01 kwietnia  2015 

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, ustanowiony przez ONZ. Autyzm uznany został za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy i AIDS. Celem tego święta jest podnoszenie społecznej świadomości na temat tego zaburzenia. Autyzm powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych.

więcej

Konferencja - Edukacyjne programy upowszechniające zalecenia europejskiego kodeksu walki z rakiem

Czwartek , 26 lutego  2015 

Małopolski Kurator Oświaty zaprasza dyrektorów i nauczycieli szkół i placówek województwa małopolskiego do udziału w Konferencji pt. „EDUKACYJNE PROGRAMY UPOWSZECHNIAJĄCE ZALECENIA EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM”. Konferencja organizowana jest przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, Delegaturę w Tarnowie wspólnie z Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Łukasza w Tarnowie i Tarnowskim Ośrodkiem Onkologicznym. Celem konferencji jest upowszechnianie działań, jakie szkoły podejmują na rzecz promocji zdrowego stylu życia. Konferencja odbędzie się 5 marca 2015 r. o godz. 9.00 w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatura Urzędu w Tarnowie, Al. Solidarności 5-9.

więcej

Wyniki 1 - 10 spośród 31

< Poprzednia