XIX Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej

Zaloguj

XIX Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej

Poniedziałek , 29 stycznia  2018 

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w XIX Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół-Świat Pracy” dla uczczenia Święta Konstytucji 3 Maja.

 

Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej rok 2018 został ustanowiony Rokiem Niepodległości Polski. Jest to ważne dla wszystkich Polaków, ale szczególnie dla Tarnowian, którzy szczycą się tym, że ich miasto można nazwać pierwszym niepodległym (rozbrojenie wojsk austriackich i przejęcie władzy w mieście przez Polaków miało miejsce 31 października 1918 r.).

 

Zachęcamy, aby uczestnicy Przeglądu – uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych sięgnęli w wyborze repertuaru konkursowego do utworów, które pokażą, że „walkę o niepodległość Polacy toczyli zarówno poprzez powstania (listopadowe czy styczniowe), jak i przez pracę u podstaw, służącą modernizacji ziem polskich i budowaniu nowoczesnego narodu”. Niech poprzez śpiew i recytację zostanie złożony hołd „tym wszystkim, którzy w latach zmagań o wolną i niepodległą Polskę dali świadectwo swej miłości do ojczyzny” (obydwa cytaty pochodzą z uchwały Senatu).

 

Motto tegorocznego Przeglądu „Wolność – to ta najjaśniejsza z gwiazd...” pochodzi z piosenki Marka Grechuty pt. „Wolność”, często wykonywanej w konkursie. Proponujemy, aby ten utwór, tak bogato interpretujący pojęcie wolności, także stał się dla uczniów inspiracją  w poszukiwaniach tekstów prezentowanych podczas Przeglądu.

 

Zgłoszenia do Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej na kartach zgłoszeń można przesłać pocztą na adres: PTG „Sokół-Świat Pracy” ul. Mickiewicza 4, 33-100 Tarnów lub elektronicznie: sokol.kultura@gmail.com do dnia 8 marca 2018 r.

 

Zachęcamy do udziału w XIX Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej.

 

 

Pismo przewodnie – zaproszenie

Regulamin

Karta zgłoszenia

 

 

 

 

Źródło: Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół-Świat Pracy”