Wystawa KOCHAM TARNÓW cd - przedłużony termin do 23 stycznia 2016 r.

Zaloguj

Wystawa KOCHAM TARNÓW cd - przedłużony termin do 23 stycznia 2016 r.

Poniedziałek , 04 stycznia  2016 
W związku z dużym zainteresowaniem ekspozycja "Kocham Tarnów c.d." jest ponownie pokazywana w styczniu (4-23.01.2016). Wystawie towarzyszy również nowy album, którego premiera odbyła się 16 grudnia. Wydawnictwo można nabyć w Biurze Obsługi TCK w promocyjnej cenie 40 zł.

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na odnowioną wystawę fotografii „Kocham Tarnów cd.”, która została zrealizowana przy wsparciu Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.  Wernisaż wystawy odbył się 28 października o godzinie 18.00 z udziałem autorów:
PIOTR BERNACKI, HUBERT BURZAWA, JAN GOMOŁA, JANUSZ FLEK, PIOTR GÓRYJOWSKI, MIROSŁAW KASZUBA, KONRAD KLUZA, DARIUSZ KOBYLAŃSKI, TADEUSZ KONIARZ, ADAM KSIENIEWICZ, MICHAŁ KUSIAK, KRZYSZTOF NEMINARZ, BARTOSZ POŁEĆ, TOMASZ SOBCZAK, WITOLD STACHNIK, PAWEŁ TOPOLSKI, ANDRZEJ TYLKO, KONRAD SZUSZKIEWICZ, PAWEŁ  WIELOCH.

Po raz kolejny zapraszamy Państwa na wyjątkową wystawę fotograficzną prezentującą zmiany jakie na przestrzeni lat zaszły w Tarnowie. Tym razem zatytułowaną „Kocham! Tarnów cd.”, która jest rozszerzona w stosunku do pierwotnej wersji wystawy prezentowanej siedem lat temu, o nowe zdjęcia i kolaże fotograficzne oraz o nowe materiały audio i video, które związane są z Tarnowem.

Na kilkudziesięciu planszach zobaczymy zdjęcia przenikającego się starego i nowego Tarnowa. Te niezwykłe kompozycje artystyczne łączą czas przeszły z teraźniejszym i pokazują jak wiele i jak niewiele jednocześnie zmieniło się w tym mieście. Pokazują życie miasta przedwojennego, spokojnego, ale też tętniącego życiem kulturalnym, handlem, nauką i rozrywką. Uwzględniając ogromne zmiany, które miały miejsce niemalże na naszych oczach w ostatnich dwóch dekadach. W zetknięciu zdjęć z lat 90 – tych i współczesnego obrazu wielu miejsc, ulic, budynków; można zauważyć transformacje przestrzeni, w której na co dzień funkcjonujemy, a która stale się zmienia. Na fotografiach w tym samym miejscu i przestrzeni – obok dobrze znanych budynków ludzi z tamtej i z tej epoki – twarze sprzed stu lat, sprzed dwudziestu lat i te sprzed wczoraj… Ulica Krakowska, Wałowa, Lwowska, Plac Kazimierza, Rynek, Żydowska były fotografowane już dawno temu. Zaskakuje fakt jak nie zmieniły się niektóre miejsca i zaskakujące są również miejsca starego Tarnowa, których już dzisiaj nie ma.

Nasz Tarnów ponownie stał się tematem wystawy, którą w odświeżonej formie będzie można podziwiać od końca października do  połowy grudnia br. „Tarnów jakiego kochamy, jakim jest ze wszystkimi jego zaletami i wadami zasługuje na taką wystawę. Zdecydowaliśmy się nadać jej tytuł ze słowem kocham bo tylko tak można tu żyć, pracować, tworzyć, zmieniać ale i chronić to miasto dla przyszłych pokoleń.”
Minęło już 7 lat od tamtej, pierwszej odsłony wystawy, która stała się czymś niesłychanie ważnym dla ponad czterech tysięcy widzów odwiedzających gmach TCK w tamtym czasie. Dla wielu stała się wielką inspiracją do wnikliwej obserwacji i fotografowania miasta, dokumentowania zmian. A zmiany zaszły także w sposobie samego fotografowania, bo już nie dość, że cyfrowo, to jeszcze z lotu ptaka, balonu, drona.  Internet zapełnił się archiwalnymi zdjęciami, pocztówkami wysłanymi przed laty, których adresaci już dawno pożegnali się  z tym światem. A on dalej trwa – na starych fotografiach, filmach, w pamięci naszych dziadków, rodziców – nas samych… Zaistniała moda na Tarnów – moda pozytywnie inspirująca, budująca dobry wizerunek miasta, pamięć o jego wybitnych obywatelach, miłość do małej ojczyzny…

Czy wszystko już zostało opowiedziane o Tarnowie?

Z pewnością nie! I to akurat dobry znak otwierający drogę do kolejnych odsłon, kolejnych części tej wspaniałej przygody, do której ponownie chcemy zaprosić kolejne pokolenia Tarnowian. „Kocham! Tarnów cd.” – to także wielka kampania edukacyjna i popularyzacyjna. To możliwość przeprowadzenia lekcji historycznej dla najmłodszych -  od przedszkolaków aż po studentów.
Kluczowym elementem są  tu zabawy edukacyjne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, umożliwiającej wirtualną wędrówkę szlakiem tarnowskich zabytków. Zabawy te, to w gruncie rzeczy ponowne odkrywanie Tarnowa oraz jego historii. Poza tym, na specjalnych planszach magnetycznych, można będzie ułożyć puzzle z widokiem najważniejszych tarnowskich budowli, bądź poukładać jeszcze inne obrazy z dużych kloców. Wystawie także towarzyszy słuchowisko oraz  komentarz  historyka Marka Trusza. W ramach wystawy odważnie cytujemy fragmenty innego naszego projektu zatytułowanego „Na zawsze Tarnów”, będącego ciekawą video prezentacją projektów miasta przyszłości  z roku 2009. W salach można odsłuchać fragmentów książek Stanisława Potępy i Jana Bielatowicza, obejrzeć fragmenty starych kronik filmowych  i prawdziwe – żyjące na  przedwojennym filmie tarnowskie tramwaje. Tylko tyle i aż tyle...

Wystawa czynna - 29. października - 19. grudnia 2015 r. oraz  4 - 23 stycznia 2016 r. Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz w soboty w godz. 10.00-17.00. Galeria TCK - Rynek 5 - Tarnów.
Istnieje możliwość rezerwacji dla grup zorganizowanych, które prosimy składać: telefonicznie - 14 6 888 888 (Dział Imprez) lub mailem - biuroobslugi@tck.pl (Biuro Obsługi TCK).