VI edycja konkursu „Polska Niepodległa”

Zaloguj

VI edycja konkursu „Polska Niepodległa”

Środa , 17 listopada  2021 

Trwa VI edycja konkursu „Polska Niepodległa”. To propozycja skierowana do uczniów tarnowskich szkół podstawowych z klas V-VIII i szkół ponadpodstawowych. Pula nagród w tegorocznej edycji konkursu plastycznego wyniesie 3 tysiące złotych. Prace w formie plakatu można składać do 22 listopada 2021 r.

 

Zgłoszone prace będą oceniane w trzech kategoriach: klasy V-VIII szkół podstawowych, szkoły ponadpodstawowe oraz Miasto Tarnów Pierwsze Niepodległe. W przypadku tej ostatniej jest to kategoria tematyczna dla wszystkich uczestników (uczniów szkół) bez podziału na wiek. Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę w swojej kategorii wiekowej oraz jedną w kat. Miasto Tarnów Pierwsze Niepodległe.

 

Przy wykonaniu prac można użyć różnych technik plastycznych: rysunek, malarstwo, kolaż, grafika komputerowa, fotografia i innych technik mieszanych płaskich. Do udziału w konkursie nie będą dopuszczone prace wyklejone materiałami sypkimi.

 

Celem konkursu jest propagowanie postaw patriotycznych wśród uczniów szkół  podstawowych i ponadpodstawowych oraz kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec ojczyzny. Konkurs ma służyć upowszechnianiu wiedzy o historii Polski, walce narodu o odzyskanie niepodległości, najważniejszych postaciach związanych z tym wydarzeniem. Ponadto konkurs ma służyć popularyzacji wiedzy, że Tarnów jako pierwsze miasto na ziemiach polskich wybiło się na niepodległość z 30 na 31 października 1918 roku.

 

Jaka powinna być tematyka prac? W przypadku kategorii I i II ma to być interpretacja dotycząca współczesnego rozumienia patriotyzmu, jego przejawów, postaw i uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz  artystyczna refleksja w odniesieniu do słów „tożsamość”, „wolność”, „niepodległość”. Z kolei temat prac w trzeciej kategorii III powinien dotyczyć odzyskania przez Tarnów niepodległości. Należy się tu odnieść do słów „tożsamość”, „wolność”, „niepodległość”, „mała ojczyzna” oraz użyć symbolikę związaną z Tarnowem.

 

Prace należy przesłać lub dostarczyć osobiście do Wydziału Komunikacji Społecznej UMT, 33-100 Tarnów, Rynek 7 (I piętro, pok. nr 11 od poniedziałku do piątku w godz. od 9 do 15) do 22 listopada 2021 r.

 

Wyniki poznamy najpóźniej 30 listopada 2021 r.

 

 

Regulamin – pobierz

 

  

 

 

 

Źródło: WKS UMT